Budowa sauny

Regularne kąpiele w łaźni fińskiej doskonale koją schorzenia stawów oraz kręgosłupa, działają profilaktycznie na choroby układów krążenia i oddechowego. Myślisz o budowie sauny w swoim domu? Sprawdź, jak adaptuje się tego rodzaju pomieszczenia.

Zdecydowanie częściej niż łaźnie wolnostojące, występują te wkomponowane już w projekt budynku. Powinno być to pomieszczenie odizolowane od reszty budynku. Do adaptacji wykorzystuje się materiały odporne na działanie gorącego powietrza. Kabiny łaźni mogą mieć przezroczyste drzwi z odpornego szkła hartowanego.

Budowa sauny krok po kroku
Ściany wewnętrzne w budowie sauny wykańcza się drewnem bez sęków i o minimalnej ilości żywicy. Najlepszymi gatunkami będą: jodła kanadyjska, świerk skandynawski oraz cedr. Grubość paneli nie powinna być mniejsza niż 12 mm. Drewno kładzie się oczywiście na warstwę odpowiedniej izolacji termicznej. Powszechnie stosuje się tradycyjną wełnę mineralną o grubości od 45 mm do centymetra. Styropian nie nadaje się, bo nie jest odporny na działanie wysokich temperatur. Jeśli budowa sauny prowadzona jest wewnątrz domu, nie potrzeba dodatkowej izolacji przeciwwilgociowej. Nawet jeśli korzystamy z kąpieli parowych, nie grozi jej zawilgocenie. Z zewnątrz pomieszczenie można wykończyć dowolnym materiałem, na przykład płytami gipsowymi bądź pilśniowymi.

Materiał na podłogę łaźni fińskiej musi być odporny nie tylko na temperaturę, ale i na wilgoć. Jeśli chcesz wykorzystać terakotę, połóż na wierzch drewnianą kratkę, aby nawierzchnia nie była śliska ani zbyt gorąca w dotyku.

Odpływ do kanalizacji jest wymagany w zasadzie tylko w przypadku łaźni parowo-ziołowych. Można jednak wykonać go w każdej innej, co pozwoli na łatwiejsze utrzymywanie wnętrz w czystości.

Podczas budowy sauny należy zadbać o odpowiednią cyrkulację powietrza. To niezwykle ważny element, który uchroni pozostałe pomieszczenia w domu przed zawilgoceniem, jak również samą kabinę łaźni przed przegrzewaniem. Między kabiną a pomieszczeniem musi być przestrzeń na obieg powietrza (20-50 mm). Wewnątrz zaś należy zainstalować wlot wentylacyjny do wymiany powietrza w pomieszczeniu. Świeże powietrze powinno dostawać się do kabiny nie bezpośrednio, ale z pomieszczenia, w którym jest ona zainstalowana. Oświetlenie o słabym natężeniu w specjalnych osłonach montuje się głównie przy ścianach bocznych kabiny, nigdy nad piecem. Pamiętaj o tym przy budowie sauny.

Sucha, mokra czy parowa?
Rodzaj łaźni zależy od temperatury i wilgotności. Zależność między temperaturą a wilgotnością określamy mianem „prawa sumy 110”. Suma temperatury w stopniach Celsjusza i suma procent wilgotności powietrza powinna wynosić 110. Przykład? 70 stopni C i 40 procent wilgotności. W suchej łaźni fińskiej temperatura sięga nawet 100 stopni C. Budowa sauny to inwestycja, na którą decydują się osoby dbające o zdrowie i dobre samopoczucie. Jeśli często korzystasz z tego rodzaju przyjemności, możesz zainstalować kabinę w swoim domu. Nowoczesne rozwiązania zapewniają energooszczędność.

Jak korzystać?
Przed wejściem warto wziąć chłodny prysznic. Na początku kładziemy się na najniższej ławce i relaksujemy. Po 10-15 minutach, gdy skóra się spoci, można ponownie się ochłodzić. Sesje w łaźni nie powinny być dłuższe niż 3 razy po 10 minut z przerwą na prysznic. Piec można polewać olejkami eterycznymi, by zwiększyć właściwości inhalacyjne oraz pielęgnacyjne kuracji. Eksperci polecają relaks w tej postaci m.in. sportowcom, którzy na co dzień ciężko trenują. Rozgrzewanie ciała usuwa napięcie mięśniowe, poprawia krążenie, eliminuje stany zapalne w stawach. Gwarancja dobrego samopoczucia potwierdza, że budowa sauny fińskiej była trafioną inwestycją. W firmie Bomar Invest Group wykańczamy łaźnie z zastosowaniem elementów systemu COVI.