Czy łaźnia parowa wymaga podłączenia do wentylacji?
Łaźnia parowa to rodzaj pomieszczenia, którego głównym przeznaczeniem jest zapewnienie jego użytkownikom chwil pełnych relaksu oraz odprężenia. Fani stref wellness z pewnością docenią specyficzne warunki panujące w łaźniach parowych, które pomagają poprawić samopoczucie i ogólną kondycję organizmu wzmacniając tym samym jego odporność.
Aby pomieszczenie prawidłowo spełniało swoje funkcje, a jednocześnie zapewniało swoim użytkownikom wygodę i bezpieczeństwo, musi być ono wykonane w sposób gwarantujący odpowiednią ochronę przed wilgocią oraz wysokimi temperaturami, a przede wszystkim zgodnie z oficjalnymi wytycznymi dotyczącymi budowy łaźni parowych.
Wentylacja pomieszczenia łaźni parowej
Każda łaźnia parowa powinna zostać podłączona bezpośrednio do kanału instalacji wentylacyjnej, która umożliwia odprowadzenie z pomieszczenia zużyte powietrze oraz nadmiar pary wodnej.
Wytyczne mówią o konkretnych regułach, których należy przestrzegać w trakcie budowy łaźni parowej. Jedna z nich dotyczy umiejscowienia wlotu powietrza – powinien on być umieszczony nisko w ścianie z drzwiami prowadzącymi do pomieszczenia. Wylot powietrza zanieczyszczonego musi znajdować się możliwie wysoko oraz najdalej od wlotu, ale nie bezpośrednio nad siedziskami. Powinien on być wykonany z materiału odpornego na wilgoć i podłączony do kanału wentylacyjnego prowadzącego na zewnątrz budynku, w którym znajduje się łaźnia.
W przypadku nieprawidłowego odprowadzania powietrza z pomieszczenia konieczne jest zainstalowanie dodatkowego wentylatora mechanicznego, który musi zostać umieszczony na wylocie powietrza. Jest to rozwiązanie gwarantujące poprawę efektywności działania wentylacji, a tym samym zapewniające komfort oraz bezpieczeństwo użytkowników łaźni.
Oczywiście pamiętać należy także o regularnych przeglądach instalacji wentylacyjnej – od jej stanu technicznego zależeć będzie m.in. ilość pary, a także pojawienie się przeciągów, czy też nieprzyjemnego zapachu odczuwalnego po wejściu do pomieszczenia. Prawidłowo wykonana wentylacja poprawia warunki wewnątrz łaźni, a tym samym wpływa na