Jak to działa? Zasady funkcjonowania sauny parowej
Sauna parowa to doskonały sposób na relaks w wolnym czasie. Przebywanie w saunie ma liczne pozytywy, które przyczyniają się do odprężenia i poprawy zdrowia poprzez usunięcie toksyn z organizmu. Aby korzystać z dobroczynnego wpływu sauny parowej, nie trzeba koniecznie odwiedzać centrów SPA czy Wellness. Tego rodzaju pomieszczenie można urządzać także w domach prywatnych.
Jak działa sauna parowa? Jej funkcjonowanie opiera się na tym, iż do kabiny zostaje podłączony generator pary wodnej. To właśnie z niego wydziela się para, która przyczynia się do podniesienia temperatury oraz zwiększenia wilgotności w otoczeniu. Ta ostatnia może momentami osiągać poziom nawet 100%.
Sauna parowa a inne rodzaje sauny
Sauna parowa jest tylko jednym z rodzajów sauny. Pozostałe z nich to sauna sucha, sauna sucha z opcją pary (tzw. sauna ziołowa) oraz oparta na działaniu podczerwieni sauna infrared. Spośród nich sauna parowa charakteryzuje się największą wilgotnością. Taka specyfika wymusza konieczność stosowania odpowiednich materiałów do budowy sauny. W łaźni parowej należy stosować jedynie materiały odporne na wilgoć, wykańczać najlepiej płytkami, mozaiką. W saunach tradycyjnych nie należy wykorzystywać na przykład polakierowanego bądź nasączonego jakimikolwiek preparatami drewna. Istnieje bowiem wówczas ryzyko, że wraz z temperaturą i parą, z drewna będą się wydzielały szkodliwe związki chemiczne.
Korzyści sauny parowej
Jakie są konkretne korzyści, jakie można odnieść z odwiedzania sauny parowej w SPA bądź z użytkowania jej we własnym domu? Jest to przede wszystkim odprężenie ciała, na które ma wpływ tak wilgotność, jak i temperatura. Czynniki te przyczyniają się również do lepszego przepływu krwi, które skutkuje ogólnym dotlenieniem organizmu, a także do usuwania toksyn. Ta ostatnia właściwość jest szczególnie cenna w rzeczywistości, w której bezustannie ma się do czynienia z różnego rodzaju zanieczyszczeniami. Ponadto sauna parowa poprawia ogólną kondycję i hartuje ciało, zmniejszając ryzyko zachorowania na przeziębienie czy grypę.