Łaźnia parowa to pomieszczenie typu wellness, które ma zapewniać użytkownikom warunki sprzyjające relaksowi, odprężające, a także poprawiające samopoczucie i kondycję organizmu. Specyfika i ogólne przeznaczenie pomieszczenia warunkuje sposób jego budowy oraz wykończenia. Pamiętać należy bowiem, że łaźnia parowa to nie tylko generator pary wodnej i wygodne siedziska, ale także powierzchnie płaskie na ścianach oraz suficie, które wymagają odpowiedniego zabezpieczenia przez wysoką temperaturą oraz wilgocią.
Najczęściej spotykane sufity łaźni parowych opierają się na konstrukcji kopuły lub łuku – zachowanie tych kształtów pozwala na szybkie i skuteczne odprowadzenie skraplającej się pary wodnej. Do budowy sufitu wykorzystuje się płyty budowlane lub kopuły COVI, których użycie znacząco skraca czas realizacji projektu. Kopuły COVI cechują się wysoką jakością wykonania, a ich parametry pozwalają na wykonanie sufitu łaźni parowej, który będzie bezpieczny i odporny na działanie wilgoci oraz temperatur sięgających nawet do 50°C.
Podczas przygotowywania pomieszczenia łaźni parowej, szczególnie istotne jest, by pamiętać o wykonaniu izolacji termicznej stanowiącej warstwę ochronną, która ma zapobiegać utracie temperatury z pomieszczenia. Ze względu na dużą wilgotność powietrza w łaźniach, wynoszącą nawet 100%, wszystkie powierzchnie płaskie powinny zostać odpowiednio uszczelnione. Do tego celu wykorzystuje się matę uszczelniającą oraz hydroizolację gwarantującą wysoką odporność na działanie pary wodnej, która unosi się wewnątrz łaźni.
Przygotowaną i odpowiednio zabezpieczoną powierzchnię pokrywa się zaprawą klejową, która umożliwi wykonanie mozaiki – najczęściej szklanej lub ceramicznej. Rozwiązanie te zapewnia zarówno odpowiednią wytrzymałość na szczególne warunki panujące wewnątrz pomieszczenia, jak i również walory estetyczne. Jest to szczególnie istotne w przypadku łaźni parowych, których spójny oraz elegancki wygląd pomaga zapewnić użytkownikom chwilę relaksu.